hot, news, top

Nasze gratulacje! Chcemy również pomóc p. Semeniuk szybko zagłębić się w sprawy kosmiczne #olgakosmos

Polska Misja Kosmiczna na Phobos

MARS 2023 – podstawowe założenia i uwarunkowania projektu Polskiej misji kosmicznej 02 08 2019

  1. Misja jest możliwa tylko z wykorzystaniem miniaturowych statków kosmicznych opartych o standard tzw. nanosatelitów CubeSat, o wielkości 6 U (U=10x10x10 ccm, ok 1.3 kg).
  2. Celem jest Phobos, mały satelita Marsa, ok. 50 km średnicy. Jego bardzo mała grawitacja umożliwia bliskie podejście CubeSat i wykonanie bardzo precyzyjnych zdjęć VIS o rozdzielczości ok. 0,3 m. Dodatkowym celem będzie określenie spektrum promieniowania odbijanego przez powierzchnię, sporządzenia mapy rozkładu temperatury oraz określenie wartości ciśnienia i składu niskociśnieniowej (kilka-kilkaset Pa) atmosfery resztkowej Phobosa, a szczególnie zmian jakie powstają pod wpływem zmiennego oświetlenia przez Słońce oraz grawitację Marsa. Nastąpi również obrazowanie Marsa o spodziewanej rozdzielczości kilkudziesięciu/kilkuset metrów.
  3. Analiza wykonalności misji wskazuje na możliwość opracowania całkowicie Polskiej konstrukcji CubeSat, m. in. na bazie osiągnięć polskich ośrodków naukowych i przemysłowych. Tezę tą potwierdza sukces polskiej misji nanosatelity obserwacyjnego CubeSat firmy SatRevolution z Wrocławia. Należy tu nadmienić, że wspólnie z CBK PAN oraz Politechniką Wrocławską prowadzone są w SatRevolution prace nad konstelacją obserwacyjnych nanosatelitów wysokorozdzielczych, które wykazują pełną realizacyjność projektu.
  4. Nawiązane ostatnio bliskie relacje z Dyrektorem Głębokich Misji Kosmicznych dr Arturem Chmielewskim umożliwiły uzyskanie zapewnienia, że NASA jest zainteresowane współdziałaniem w planowanej misji.
  5. Zakłada się wystrzelenie dwóch CubeSat jednocześnie. Obydwa całkowicie Polskie (dopuszcza się oczywiście wykorzystywanie materiałów i podzespołów produkowanych poza Krajem), z systemami zasilania (panele), łączności (anteny, nadajniki, odbiorniki), niezbędnymi układami kontroli lotu oraz miniaturowymi instrumentami naukowymi opracowanymi w Kraju, przez Krajowe ośrodki naukowe i przemysłowe.
  6. Zaplanowanie misji oraz fizyczne wprowadzenie CubeSat najpierw na orbitę dookoła Ziemi a następnie lot w kierunku Marsa/Phobosa zostanie dokonane wspólnie z NASA, z tym, że rozważa się również wykorzystanie komercyjnie dostępnych platform wynoszenia z USA lub Indii. Wtedy planowanie i zarządzanie misją nastąpi w Polsce. W obydwu przypadkach planuje się ustanowienie centrum zarządzania misją (lotem) w Polsce z wykorzystaniem krajowych teleportów.
  7. Wstępne kalkulacje wykazują, że misja, o której tu mowa wymaga finansowania na poziome ok. 100 mln złotych, z czego ok. 10 mln złotych będzie kosztować wyniesienie oraz opłaty licencyjne, pozwolenia (łączność), transport, konieczne wyjazdy, około 40 mln nakłady na wytworzenie CubeSat testowych i ich wersji finalnych i około 40 mln na opracowanie balistyki lotu, niezbędnych urządzeń pokładowych zarządzających lotem i komunikatorów, wreszcie kompletu ekstremalnie zminiaturyzowanej aparatury naukowej (spektrometr atomowy, jonowy i miernik średniej, wysokiej próżni w wersji MEMS, wizualizatory o wysokiej (VIS/NIR) i średniej (FNIR) rozdzielczości.
  8. Do realizacji misji zostanie zawiązane konsorcjum, wstępny skład to jednostki naukowe: Uniwersytet Toruński, Politechniki Gdańska, Poznańska, Warszawska i Wrocławska (koordynator projektu), WAT, KUL; ITE, jednostki przemysłowe: SatRevolution, Astronika, PIAP Space, FPspace, Scanway jednostki administracyjne: Polska Agencja Kosmiczna, NASA.
  9. Finansowanie: środki celowe ze skarbu Państwa, program NCBiR, ARP, PFR, NCN, środki z Polskiej Fundacji Narodowej, środki z funduszu Wojskowego na badania i rozwój, kapitały inwestycyjne, pieniądze pozyskane od Polskich spółek Skarbu Państwa.
  10. Realizacja: trzy lata do wystrzelenia plus oczekiwanie na okno kosmiczne dla lotu na Marsa, lot ok. 7/8 miesięcy. Możliwy sukces w ramach jednej kadencji sejmowej. Wymiar propagandowy krajowy i międzynarodowy nie do przecenienia. Konsolidacja i nowy rozwój nauki oraz przemysłu hi-tech.
  11. Organizacja misji na Phobos stanowi duże wyzwanie, wymagające połączenia inicjatywy rządu, najlepszych uczelni w kraju oraz polskich firm, działających w branży kosmicznej. Realizacja misji na Phobos przyniesie Polsce całe spektrum korzyści politycznych, gospodarczych i naukowych. Polska znajdzie swoje miejsce na mapie kosmicznych mocarstw i zdobędzie światowy rozgłos. Polska Misja Kosmiczna na Phobos, wspomagana przez naukowców z NASA, będzie niezwykle skuteczną trampoliną do wyniesienia rozwoju nauki i technologii w Polsce na poziom światowy. Spektakularny sukces misji na Phobos pokaże Polskę jako kraj niezwykle rozwinięty, mogący się szczycić wybitnymi naukowcami, których dokonania w branży SpaceTech będą kluczowe dla dalszego eksplorowania głębokiego kosmosu.

Jan A Dziuban, prof. dr hab. inż. wraz z zespołem

Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki

Prezydent Polskiego Towarzystwa Technik Sensorowych

9 thoughts on “Nasze gratulacje! Chcemy również pomóc p. Semeniuk szybko zagłębić się w sprawy kosmiczne #olgakosmos

  1. Adminie , prosżę nie kasować moich wypowiedzi.Ostatnio wykasowałeś moją prośbę o podanie IP osób z nickami którzy mnie wyzywali. Panuje tutaj cenzura !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Moje IP, podałeś wszystkim. Jeżeli podałeś moje IP, to możesz podać IP osób którzy mnie wyzywali !!!!

      1. Nie ośmieszam się, tylko ludzie tutaj na mnie naskoczyli że jestem Pisowcem, oraz mnie wyzywali. To jest nieprawda. Tłumaczyłem im że nie jestem związany z PIS. . Nie będę więcej pisał tutaj, człowiek chciał dobrze, został tylko wyzywany, oraz niesprawiedliwie potraktowany przez czytelników tej strony oraz administratora który nie kasował posty gdzie mnie wyzywano !!! Pisałem tylko że należy Prawo przestrzegać. Nie chcę uczestniczyć w tym cyrku,gdzie jest bezprawie !!! Pomimo tego, życzę wszystkim miłego wieczoru. Więcej miłości wobec blizniego, mniej nienawiści.

        1. Jesteś za PiS, w dodatku nie umiesz pisać w języku polskim, jak ogromna część wyznawców PiS. Serwis poufna rozmowa nie podlega prawu polskiemu.

  2. “Z nad USA” – ten Zwoliński to jakiś pseudo intelygent nawet po polsku pisać nie umie z błędami a bierze się za kosmos
    Masakra…

  3. Czy ta zasłużona para ze zdjęć zmieściłaby się w satelicie? A tak poważnie, to jestem pewien, że udział naukowców z KUL gwarantuje sukces misji. może czasami czujęlekki zawód, że nie jest to wyprawa na Księżyc, by dorównać tym, którzy niezasłużenie przypisują sobie prymat w badaniach kosmicznych, ale pocieszam się, że następna misja, kto wie, poleci może na Słońce. Może już się szykuje okolicznościowa plakietka upamiętniająca Prezydenta Tysiąclecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  +  51  =  56