… rozumiem że Litwę traktujemy nadal jak były ZSRR a nie jak UE
Cześć,
dzięki za komentarz i słuszne uwagi. Biję się w pierś. Nie przeczytałem tego projektu przed przesłaniem Wam go – ja otrzymałem dokument z TVP. To co ci dyletanci zrobili to kalka z Bielsatu – stąd wpisanie jako pomoc rozwojowa. Odnośnie Litwy oczywiście masz rację nie wchodzi to w grę.
W zespole programowym oczywiście masz rację – znowu zrobili bezrefleksyjną kalkę z Bielsatu.
Pieniądze zostały zapisane w ustawie budżetowej – 8 mln zł wpisane wprost na TVP Wilno (żeby żaden pomysłowy Dobromir nie miał jakiś racjonalizatorskich pomysłów) – tzn. zostały zwiększone środki, którymi dysponuje każdego roku MSZ na na produkcję i emisję programów telewizyjnych i radiowych dla Polonii i Polaków za granicą – oczywiście tymi środkami jak co roku będzie dysponował Dep. Polon.
Ostatnia sprawa – mówiąc w skrócie nie można tej kasy wprost przekazać do TVP – dlatego liczymy na owocną współpracę 🙂
W poniedziałek odbyło się spotkanie w KPRM spotkanie TVP (wiceprezes Stanecki) z MSZ (wicemisterSzynkowskivek Sęk), na którym panowie nawiązali kontakt roboczy i już działają.
Jeszcze raz dzięki za wsparcie.
pozdrawiam
Michał
Dnia 9 stycznia 2019 07:07 AndrzejPapierz<[email protected]> napisał(a):
Salve ! Michał projekt fantastyczny ! Chapeaubas ! Mam kilka uwag po konsultacjach ze specjalistami .
Co do samej umowy jednak, to absolutnie nie może być mowy, żeby kanał był finansowany z pieniędzy rozwojowych (w umowie jest zapis , że to DWR stałby na czele zespołu programowego, stąd wnioskuję, że projekt byłby w rozumieniu KPRM współpracą rozwojowa). Ani Litwa nie może być biorąc takiej pomocy ( jest w UE nolensvolens), ani żaden z celów tej telewizji, jak wzmacnianie tożsamości Polaków czy budowanie wizerunku Polski nie pozwala uznać tego za współpracę rozwojową (pomijając względy formalnie , to jak by to wizerunkowo dla Litwy wyglądało?).
Z projektu umowy wynika, że w składzie zespołu programowego byłby DWR, DW (rozumiem że Litwę traktujemy nadal jak były ZSRR a nie jak UE), brak natomiast DPEUR, DWPPG czy DDPK czyli kluczowych departamentów. To wymaga zmian i zaangażowania tych departamentów oraz chyba nadzorującego je ministra.
W budżecie MSZ nie ma chyba w tym momencie pieniędzy pozwalających finansować program porównywalny z Belsatem (20 mln PLN) Jeśli KPRM będzie łaska taką kwotę dosypac, to powinno to być na działkę związaną z DDPK lub Polonią i to któryś z tych departamentów powinien za to odpowiadać, tak jak za Belsat odpowiada DWR . Pytanie jednak czy tych pieniędzy – jeśli i tak trzeba będzie je komuś dosypac – nie mozna przekazać prosto do TVP ? Po co pośrednik w postaci MSZ ? Niech MSZ będzie w Radzie Programowej, niech MSZ zajmie się uzyskaniem przychylności strony litewskiej, ale nie róbmy z budżetu MSZ subkonta dla dotacji do TVP.
papa
https://wp.pl