Ciekawe ile to kosztowało: „korespondencję, którą podesłałam do artura z prośbą o przekazanie do min. zdrowia p. cieszyńskiego z nadzieją na uwzględnienie”
pliki:zał 3 uzdrowiska – oświadczenie pracownika zał 5 uzdrowiska – wytyczne organizowania kwarantanny zał 6 uzdrowiska – opinia DPWIS kwarantanna zał 1 uzdrowiska – ankieta kwalifikacji telefonicznej zał 2 uzdrowiska – zasady higieny i dystansowania
- Celem zaproponowanych procedur jest:
- zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pacjentów korzystających z leczenia uzdrowiskowego i pracowników zakładów lecznictwa uzdrowiskowego
- utrzymanie ciągłości pracy zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.
- Zalecenia ogólne:
- Zastosowane przez podmiot prowadzący zakład lecznictwa uzdrowiskowego (dalej: ZLU) kompleksowe działania przeciwepidemiczne powinny być dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemii i na bieżąco modyfikowane w zależności od zmian tego stanu.
- Przy ustalaniu ogólnych i indywidualnych wytycznych należy uwzględnić specyfikę funkcjonowania zakładów lecznictwa uzdrowiskowego: zakłady te są podmiotami leczniczymi stosującymi rutynowo procedury kontroli zakażeń i wysokie standardy higieniczno – sanitarne. Ponadto na terenie ZLU nie dochodzi lub dochodzi sporadycznie do przypadkowych kontaktów międzyludzkich: pacjenci przebywają zazwyczaj w miarę jednorodnej grupie osób stale kontaktujących się ze sobą przez, średnio, 21 dni leczenia (nawet jeśli leczeni są w ramach różnych rodzajów świadczeń). Zatem zastosowanie ponadstandardowych procedur bezpieczeństwa należałoby w szczególności zalecić w miejscach, gdzie pacjenci zakładów lecznictwa uzdrowiskowego będą kontaktować się z osobami spoza ZLU, np. w trakcie korzystania z urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego (pijalnie, parki uzdrowiskowe, tężnie), w czasie korzystania z zabiegów w zakładach przyrodoleczniczych realizujących jednoczasowo świadczenia dla różnych ZLU oraz świadczenia ambulatoryjne, w trakcie różnych aktywności realizowanych poza miejscem zakwaterowania (spacery, terenoterapia, rekreacja, itp.).
- Zastosowane przez podmiot prowadzący ZLU kompleksowe działania przeciwepidemiczne powinny być indywidualnie dostosowane do specyfiki funkcjonowania podmiotu, w tym do:
- rodzaju i liczby prowadzonych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego
- rodzaju i liczby posiadanych urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego
- typu realizowanych przez podmiot świadczeń (stacjonarne i/lub ambulatoryjne)
- rodzaju, zakresu i liczby realizowanych przez podmiot świadczeń (świadczenia udzielane wyłącznie w ramach rodzaju: lecznictwo uzdrowiskowe albo świadczenia udzielane równoczasowo w ramach innych rodzajów, jak: rehabilitacja lecznicza, rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS lub KRUS, turnusy rehabilitacyjne PFRON, świadczenia udzielane na zasadach komercyjnych, inne)
- sposobu organizacji udzielania świadczeń.
- Konieczne jest przy ustalaniu powyższego respektowanie przez podmioty prowadzące ZLU określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wg stanu na dzień wznowienia i kontynowania działalności.
Wg stanu na dzień 28.05.2020r. (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dz.U. 2020 poz. 878) podmioty te powinny co najmniej:
- zapewnić osobom zatrudnionym niezależnie od podstawy zatrudnienia rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk,
- zapewnić osobom wykonującym bezpośrednią obsługę pacjentów w czasie jej wykonywania możliwość zasłaniania nosa i ust przy pomocy maski, maseczki lub przyłbicy,
- zapewnić odległości między stanowiskami pracy wynoszące co najmniej 1,5m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter wykonywanej pracy;
- zapewnić niezbędne środki ochrony indywidualnej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.
- Wytyczne zostały podzielone na następujące części:
- bezpieczna kwalifikacja pacjenta do leczenia w uzdrowisku
- bezpieczny przyjazd pacjenta do uzdrowiska
- zapewnienie bezpieczeństwa w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego
- zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego
- bezpieczna realizacja świadczeń
- procedury zapobiegawcze: postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u pacjenta lub u pracownika.
Wytyczne szczegółowe realizowania świadczeń w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe w trakcie epidemii COVID-19
- Bezpieczna kwalifikacja pacjenta do pobytu
- Pacjent zakwalifikowany do leczenia uzdrowiskowego otrzymuje z OW NFZ wraz ze skierowaniem na leczenie uzdrowiskowe skierowanie na wykonanie testu genowego rRT-PCR w laboratorium wpisanym do wykazu laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia wraz z listą miejsc pobrań wymazów oraz instrukcją dotyczącą sposobu i terminu zrealizowania badania.
- Pacjent otrzymuje wraz ze skierowaniem do uzdrowiska polecenie kontaktu telefonicznego z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego do którego został skierowany, po wykonaniu testu, na numer telefonu wskazany przez podmiot prowadzący ZLU przekazany pacjentowi wraz ze skierowaniem lub udostępniony na stronie internetowej podmiotu. W trakcie rozmowy telefonicznej nastąpi dodatkowe (ankietowe – wzór ankiety: Załącznik nr 1) zweryfikowanie przez podmiot stanu epidemiologicznego pacjenta (w tym wyniku testu) oraz przekazanie najistotniejszych informacji organizacyjnych związanych z przyjazdem na kurację i samym pobytem (sposób dotarcia do uzdrowiska, zaopatrzenie w indywidualne środki ochrony, zasady realizowania kuracji, itp.).
- Podmiot prowadzący ZLU w trakcie bezpośredniej weryfikacji epidemiologicznej pacjentów skierowanych na kurację uzyskuje wiedzę na temat faktycznej liczby osób, która będzie w danym okresie korzystała ze świadczeń, co umożliwi organizacyjne przygotowanie się na przyjęcie pacjentów pod względem zakwaterowania, wyżywienia, zaplanowania pracy bazy zabiegowej oraz zorganizowania przyjęć.
- Bezpieczny przyjazd pacjenta do uzdrowiska
- Nawiązanie telefonicznego kontaktu świadczeniobiorcy z ZLU przez przyjazdem umożliwi zaplanowanie organizacji przyjęć pacjentów, w tym „podzielenie” kuracjuszy zgłaszających się do ZLU na mniejsze grupy (tury), w zależności od środka transportu, z którego pacjent będzie korzystał albo ustalenie indywidualnych godzin przyjazdów – w celu uniknięcia niekontrolowanego gromadzenia się pacjentów w holach recepcyjnych oraz zorganizowanie zasad kontroli epidemiologicznej przy przyjęciu.
- Pacjentom należy rekomendować przyjazd do uzdrowiska z wykorzystaniem indywidualnych środków transportu: o ile będzie to możliwe, pacjent powinien unikać korzystania z transportu publicznego i zbiorowego, jak pociąg, autobus, bus, taksówka, itp.
- Przy przyjęciu do ZLU pacjent przechodzi kontrolę epidemiologiczną – kontrola składa się z trzech elementów:
- weryfikacja wyniku testu genowego rRT-PCR
- bezdotykowy pomiar temperatury ciała
- weryfikacja ankiety epidemiologicznej – potwierdzenie informacji przekazanych telefonicznie o braku narażenia na kontakt z osobami z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2 oraz informacji o stanie zdrowia (tj. braku objawów takich jak gorączka, kaszel, duszności, trudności w oddychaniu).
- Do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego może zostać przyjęty wyłącznie pacjent z ujemnym wywiadem epidemiologicznym oraz pacjent bez objawów infekcji ze strony dróg oddechowych
- Zapewnienie bezpieczeństwa w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego
- Nawiązanie telefonicznego kontaktu świadczeniobiorcy z ZLU przez przyjazdem umożliwi organizacyjne przygotowanie się na przyjęcie pacjentów pod względem zakwaterowania, wyżywienia, zaplanowania pracy bazy zabiegowej.
- Każdy podmiot prowadzący ZLU powinien opracować wewnętrzne szczegółowe wytyczne organizacyjne w oparciu o wydane wytyczne ogólne z uwzględnieniem specyfiki i zakresu realizowanych świadczeń.
- Konieczne jest zaplanowanie organizacji obiektów z uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego (właściwe oznakowanie obiektów, ograniczenie dostępu do obiektu osób postronnych, zorganizowanie izolatek, udostępnienie materiałów edukacyjnych, udostępnienie środków do dezynfekcji).
- Konieczne jest wprowadzenie w obiektach ZLU zakazu organizowania wydarzeń o charakterze zbiorowym (spotkań informacyjnych, zebrań, szkoleń grupowych).
- Konieczne jest prowadzenie indywidualnej edukacji personelu i pacjentów na temat: zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19, wprowadzanych procedur bezpieczeństwa zastosowanych w związku z istniejącym zagrożeniem epidemicznym, profilaktyki zakażeń wirusowych, zasad higieny rąk, higieny osobistej, higieny kaszlu i kichania, zasad stosowania środków ochrony indywidualnej.
Materiały edukacyjne GIS do pobrania:
Jak skutecznie dezynfekować ręce
Jak prawidłowo nakładać i zdejmować maseczkę
Jak prawidłowo nakładać i zdejmować rękawice
- Konieczne jest ustalenie przez każdy podmiot prowadzący ZLU obowiązujących personel i pacjentów zasad zachowania dystansu, zasad zachowania higieny rąk, higieny kaszlu, hieny otoczenia i higieny pracy (rekomendacje w zakresie zasad zachowania dystansu i higieny w uzdrowisku: Załącznik nr 2).
- Konieczne jest zapewnienie przez podmioty prowadzące ZLU:
- dostępności do środków dezynfekcyjnych w miejscach ogólnodostępnych (hole recepcyjne, zakłady przyrodolecznicze, jadalnie) oraz dostępności do mydła i ręczników papierowych w zbiorowych pomieszczeniach higienicznych;
- dostępności do jednorazowego sprzętu medycznego i materiałów higienicznych niezbędnych do zrealizowania świadczeń medycznych, w tym świadczeń zabiegowych;
- dostępności personelu do adekwatnych do rodzaju realizowanych świadczeń środków ochrony indywidualnej związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19;
- sprzętu i środków oraz monitorowania codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania powierzchni dotykowych: klamek, uchwytów, poręczy schodów, włączników światła, sprzętu zabiegowego, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w gabinetach medycznych, zabiegowych, recepcyjnych oraz w pomieszczeniach do spożywania posiłków;
- możliwości zakupu przez pacjentów: maseczek ochronnych (jednorazowych i/lub wielorazowych), rękawiczek jednorazowych oraz środków do higieny i dezynfekcji.
- Konieczne jest bezwzględne respektowanie przez personel, pacjentów, klientów, dostawców i innych kontrahentów podmiotu prowadzącego ZLU obowiązujących zasad stosowania środków ochrony indywidualnej, zasad higieny i dystansowania społecznego.
- Zakwaterowanie:
- należy zaplanować przydział miejsc noclegowych, w sposób zapewniający możliwie jak największe rozgęszczenie w kwaterowaniu pacjentów, w tym, o ile liczba osób skierowanych do ZLU zgodnie z harmonogramem umownym to umożliwi: należy kwaterować w pokojach maksymalnie do dwóch osób;
- w przypadkach uzasadnionych: w celu rozgęszczenia zakwaterowania oraz w celu racjonalnego wykorzystania bazy hotelowej dopuszcza się zmianę miejsca zakwaterowania pacjenta, pod warunkiem uzyskania na taką zmianę indywidualnej zgody OW NFZ;
- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety i pomieszczenia wspólne (poczekalnie, recepcje, wypoczywalnie, jadalnie, windy) powinny być regularnie (co najmniej dwa razy dziennie) starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem; pomieszczenia nieklimatyzowane należy regularnie wietrzyć;
- zaleca się mycie i dezynfekcję wszystkich powierzchni płaskich i często dotykanych (jak np. włączniki światła, telefony, klamki, w tym klamki drzwi wejściowych, poręcze, uchwyty, stoliki, lady, dozowniki na preparaty do higieny rąk, dozowniki na ręczniki jednorazowe, pojemniki na odpady) zgodnie z procedurami wewnętrznymi, ale nie rzadziej niż dwa razy dziennie i za każdym razem, gdy się zauważy zabrudzenia;
- należy przy każdym zwrocie do recepcji dezynfekować przedmioty udostępniane pacjentom (np. klucze, breloki, karty, itp.);
- wskazane jest regularne naświetlanie gabinetów medycznych i powierzchni wspólnych z użyciem lamp UV (czas naświetlania co najmniej 1 godzina: gabinety zabiegowe, pielęgniarskie i lekarskie, sale gimnastyczne, jadalnia, poczekalnie, ogólnodostępne pomieszczenia higieniczne);
- w celu minimalizowania zakażeń krzyżowych należy ograniczyć rutynowe sprzątanie pokoi pacjentów: sprzątanie powinno odbywać się dwa razy w tygodniu oraz zawsze w razie potrzeby (na zgłoszenie pacjenta), najlepiej pod nieobecność pacjenta; proces sprzątania pokoi należy rozpocząć od usunięcia odpadów oraz mycia i dezynfekcji powierzchni tzw. czystych tj.: od parapetów, blatów stolików, ram łóżka, klamek, włączników i przycisków, słuchawek telefonu, a kończąc na podłodze oraz łazience i toalecie;
- po zakończeniu pobytu przez pacjenta należy gruntownie posprzątać pokój, z uwzględnieniem dezynfekcji wszystkich powierzchni dotykowych (w tym włączniki światła, klamki, uchwyty, ramy łóżek, szafki nocne, stoliki, oparcia krzeseł, pojemniki na odpady), sprzętu (np. telefon, piloty, czajnik) i łazienki; sprzątane pomieszczenia należy gruntowne wywietrzyć przez co najmniej godzinę (przed rozpoczęciem sprzątania i po jego zakończeniu); po zakończeniu sprzątania i gruntownym wywietrzeniu pomieszczeń – należy dokonać dekontaminacji pokoju i łazienki z użyciem lampy UV (co najmniej przez 30 minut w każdym pomieszczeniu) lub innych dostępnych technologii (w takim przypadku pokój można ponownie wykorzystać po upływie czasu określonego w instrukcji urządzenia służącego do dekontaminacji albo w zaleceniach producenta zastosowanych technologii);
- odpady z pokoi pacjentów zdrowych należy traktować jak odpady komunalne;
- środki ochrony indywidualnej (maseczki, rękawiczki) stosowane profilaktycznie przez osoby zdrowe należy traktować jak odpad medyczny pozostały (kod 18 01 04) – tego typu odpady mogą być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane (komunalne).
- Wyżywienie:
- należy zapewnić dystans fizyczny między pacjentami w trakcie spożywania posiłków na jadalni co najmniej 1,5 metra (stoliki powinny być ustawione w odległości co najmniej 2 metry, licząc od krańca blatów);
- odległości na sali konsumpcyjnej mogą być mniejsze, jeżeli w pomieszczeniu zamontowane są odgrodzenia (np. przepierzenia lub ścianki o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika) lub jeżeli z posiłków korzysta rodzina albo osoby zamieszkujące w tym samym pokoju;
- należy ograniczyć liczbę osób jednoczasowo przebywających na jadalni przez wprowadzenie kilku tur wydawania posiłków, tak by zapewnić możliwość utrzymania między pacjentami wymaganego dystansu;
- każdy pacjent powinien mieć indywidualnie wyznaczoną salę, turę i godzinę posiłku oraz miejsce na sali konsumpcyjnej (osobom wspólnie zamieszkującym powinny być przydzielane wspólne stoliki);
- należy rozważyć wprowadzenie odrębnych godzin (tur) wydawania posiłków dla pacjentów z różnych oddziałów i/lub obiektów;
- informację o zasadach serwowania posiłków oraz o maksymalnej liczbie pacjentów mogących przebywać na sali konsumpcyjnej należy umieścić przy wejściu do jadalni;
- należy zapewnić co najmniej 15-minutowy odstęp pomiędzy kolejnymi turami (licząc od zakończenia posiłku), przeznaczony na przygotowanie i wywietrzenie sali konsumpcyjnej oraz dezynfekcję wyposażenia sali;
- należy zamontować dozowniki z płynem dezynfekcyjnym przed wejściem na jadalnię;
- przed wejściem do jadalni powinna być wyznaczona „strefa bezpiecznej odległości” (minimum 2 metry od wejścia do sali) dla osób oczekujących na wejście;
- należy ograniczać gromadzenie się pacjentów przed jadalniami, w tym ograniczać czas ich oczekiwania na wejście do sali konsumpcyjnej m.in. przez zalecenie pacjentom punktualnego zgłaszania się na posiłek i wyłącznie o wyznaczonej godzinie – bez zbędnego oczekiwania i gromadzenia się w holach i poczekalniach oraz przez zalecanie pacjentom wypoczynku bezpośrednio po posiłkach w pokojach zakwaterowania;
- po zakończeniu posiłku przez pacjenta lub pacjentów przy danym stoliku należy każdorazowo zdezynfekować blat stołu i oparcia krzeseł przy użyciu środka do szybkiej dezynfekcji;
- regularnie (kilka razy w ciągu dnia oraz po każdej turze) należy ponadto czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się pacjenci, np. klamki drzwi wejściowych;
- wskazane jest rygorystyczne przestrzeganie procesu mycia i wyparzania zastawy i sztućców;
- sale konsumpcyjne nieklimatyzowane powinny być regularnie wietrzone (o ile to możliwe, po każdej turze posiłków) z uwzględnieniem ochrony przed insektami
- Zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania urządzeń lecznictwa uzdrowiskoweg
- Należy prowadzić edukację osób korzystających z urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego nt. zasad higieny rąk, zasad utrzymania dystansu społecznego oraz zasad zachowania szczególnej ostrożności podczas kaszlu i kichania (ogłoszenia, plakaty).
- Należy wprowadzić bezwzględny zakaz korzystania z urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego przez osoby z objawami infekcji dróg oddechowych.
- Należy zapewnić stały dostęp do mydła i ręczników jednorazowych w zbiorowych pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych zlokalizowanych na trenie urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego; w pomieszczeniach tych należy wywiesić instrukcję prawidłowego mycia rąk.
- Parki i ścieżki ruchowe:
- należy przestrzegać zasady utrzymania 2-metrowego dystansu przez osoby przebywające w parku uzdrowiskowym;
- jeżeli nie można utrzymać 2-metrowego dystansu od innych osób – należy zasłonić usta i nos;
- z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos;
- z obowiązku z zasłaniania ust i nosa zwolnione są dzieci do ukończenia 4. roku życia, osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
- Pijalnie uzdrowiskowe:
- należy unikać nadmiernego zagęszczenia osób odwiedzających obiekt, tzn. przestrzegać zasady utrzymania 2-metrowego dystansu przez osoby przebywające w pijalni;
- należy określić, podać do wiadomości i kontrolować liczbę osób, jaka jednoczasowo może przebywać w pijalni: liczba ta powinna umożliwiać zachowanie zasady dystansu społecznego i utrzymywania minimalnej odległości od innych osób wynoszącej 2 m;
- z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos;
- jeżeli nie można utrzymać 2-metrowego dystansu od innych osób – należy zasłonić usta i nos;
- z obowiązku z zasłaniania ust i nosa zwolnione są osoby realizujące zabieg krenoterapii – w trakcie zabiegu, dzieci do ukończenia 4. roku życia, osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;
- należy przeprowadzać mycie i dezynfekcję wszystkich powierzchni płaskich i często dotykanych (jak kurki, klamki, poręcze, uchwyty, stoliki, krzesła i ławki, lady, pojemniki na odpady) zgodnie z procedurami wewnętrznymi, ale nie rzadziej niż trzy razy dziennie i za każdym razem, gdy się zauważy zabrudzenia;
- w przypadku nieautomatycznych drzwi wejściowych do pijalni należy rozważyć pozostawienie drzwi otwartych przez cały czas działania obiektu, w celu ograniczenia ich dotykania;
- nieklimatyzowane pomieszczenia pijalni powinny być regularnie wietrzone;
- należy rozważyć wprowadzenie odrębnych godzin realizacji zabiegów krenoterapii dla pacjentów z różnych oddziałów, obiektów oraz osób niebędących pacjentami ZLU.
- Tężnie:
- należy przestrzegać zasady utrzymania 2-metrowego dystansu przez osoby korzystające z tężni;
- z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające oraz osoby niepełnosprawne.
- Urządzone odcinki wybrzeża morskiego:
- należy przestrzegać zasady 2-metrowego dystansu przez osoby korzystające z urządzenia;
- z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.
- Baseny rehabilitacyjne i lecznicze:
- należy unikać nadmiernego zagęszczenia osób korzystających z urządzenia, tzn. przestrzegać zasady utrzymania 2-metrowego dystansu przez osoby przebywające na terenie hali i niecki basenowej i w pomieszczeniach przybasenowych: szatnie, przebieralnie, toalety, natryski;
- należy określić, podać do wiadomości i kontrolować liczbę osób, jaka jednoczasowo może korzystać z basenu: liczba ta powinna umożliwiać zachowanie zasady dystansu społecznego i utrzymywania minimalnej odległości od innych osób wynoszącej 2 m;
- z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające oraz osoby niepełnosprawne;
- osoby korzystające z basenu powinny rygorystycznie przestrzegać zasad higieny, jak: obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej, przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej, obligatoryjne korzystanie z brodzików lub innych urządzeń do płukania stóp, przestrzeganie zasad higieny po skorzystaniu z toalety;
- należy rozmieścić dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu na basen, w przebieralni, przy umywalce w toalecie, w pomieszczeniu z natryskami; przy dozownikach należy wywiesić instrukcję prawidłowej dezynfekcji rąk;
- należy przeprowadzać mycie i dezynfekcję wszystkich powierzchni płaskich i często dotykanych (jak klamki, poręcze, uchwyty, kurki baterii, włączniki światła, półki, siedziska, ławki, leżaki, pojemniki na odpady) zgodnie z procedurami wewnętrznymi, wielokrotnie w ciągu dnia i za każdym razem, gdy się zauważy zabrudzenia;
- należy regularnie dezynfekować przybory i przyrządy do ćwiczeń;
- należy rozważyć wprowadzenie odrębnych godzin realizacji zabiegów dla pacjentów z różnych oddziałów, obiektów oraz osób niebędących pacjentami ZLU.
- Podziemne wyrobisko górnicze:
- należy ustalić indywidualne wytyczne uwzględniające specyfikę korzystania z urządzenia
- Bezpieczna realizacja świadczeń
- W czasie opieki nad pacjentem należy stosować tam, gdzie jest to możliwe, sprzęt jednorazowego użytku. Sprzęt medyczny wielorazowego użytku (termometry, stetoskopy, aparaty do kontroli ciśnienia, glukometry, aparaty EKG lub USG oraz inny drobny sprzęt) należy starannie dezynfekować po każdym użyciu.
- Należy bezwzględnie respektować obowiązujące na terenie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego zasady stosowania środków ochrony indywidualnej, zasad higieny i dystansowania społecznego.
- W zależności od rodzaju i wielkości ZLU, typu, zakresu i rodzaju realizowanych przez ZLU świadczeń (stacjonarne i/lub ambulatoryjne), sposobu organizacji udzielania świadczeń należy określić i podać do wiadomości obowiązujące na terenie ZLU zasady dotyczące stosowania środków ochrony indywidualnej (jak: zasłanianie nosa i ust, stosowanie rękawiczek jednorazowych). Należy rozważyć, biorąc pod uwagę powyższe, zasadność wprowadzenie obowiązku zasłanianie nosa i ust przez wszystkie osoby przebywające w obiekcie ZLU, niemające do tego przeciwwskazań zdrowotnych, za wyjątkiem okresu korzystania przez te osoby z posiłków, zabiegów kąpielowych, inhalacji oraz ćwiczeń wysiłkowych.
- Opieka pielęgniarska:
- w celu minimalizowania zakażeń krzyżowych należy dopuścić, w zastępstwie wykonywania bezpośrednich wizyt lub obchodów pielęgniarskich, okresowy telefoniczny kontakt pielęgniarki z pacjentem, o ile taki sposób postępowania nie będzie stwarzał zagrożenia dla stanu zdrowia pacjenta.
- Opieka lekarska:
- w celu minimalizowania zakażeń krzyżowych należy dopuścić, w zastępstwie wykonywania bezpośrednich wizyt lub obchodów lekarskich, okresowy telefoniczny kontakt lekarza z pacjentem, o ile taki sposób postępowania nie będzie stwarzał zagrożenia dla stanu zdrowia pacjenta;
- w celu minimalizowania zakażeń krzyżowych należy dopuścić, w zastępstwie wykonywania bezpośrednich wizyt lub obchodów lekarskich, okresową kontrolę stanu zdrowia pacjenta z wykorzystaniem formularza kontaktowego, w którym pacjent na piśmie poinformuje lekarza o samopoczuciu, tolerancji programu leczenia, ewentualnych dolegliwościach lub ich braku oraz będzie miał możliwość zgłoszenia potrzeby odbycia bezpośredniej wizyty u lekarza.
- Realizacja zabiegów:
- należy rozważyć wprowadzenie odrębnych godzin realizacji zabiegów dla pacjentów z różnych oddziałów, obiektów oraz osób korzystających z zabiegów w trybie ambulatoryjnym;
- konieczne jest ograniczanie czasu korzystania przez pacjentów z przestrzeni wspólnych (np. poczekalnie ZPL, pomieszczenia zabiegowe, sale gimnastyczne, wypoczywalnie, korytarze, itp.;
- konieczne jest ograniczenie liczby pacjentów przebywających w poczekalniach i egzekwowanie zakazu przebywania w poczekalniach osób towarzyszących; jest też wymagane utrzymywanie co najmniej 1,5 metra odległości (zalecane 2 metry) między osobami (w tym celu należy w poczekalniach rozstawić krzesła w odpowiedniej odległości lub oznakować na ławkach i siedziskach wieloosobowych miejsca, które mogą być zajmowane);
- do niezbędnego minimum należy ograniczać czas korzystania przez pacjentów z przestrzeni wspólnych w tym samym czasie (np. poczekalnie ZPL, pomieszczenia zabiegowe, sale gimnastyczne, wypoczywalnie, korytarze, itp.) m.in. przez:
- ograniczenie liczby zabiegów planowanych w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu ZPL;
- wydłużenie czasu przerw między planowanymi zabiegami (w przypadku zajęć grupowych zapewnienie co najmniej 15-minutowego odstępu między kolejnymi grupami, przeznaczonego na przygotowanie i wywietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję sprzętu);
- zalecenie pacjentom punktualnego zgłaszania się na zabieg i wyłącznie o wyznaczonej godzinie – bez zbędnego oczekiwania i gromadzenia się w poczekalniach;
- zalecanie pacjentom wypoczynku po zabiegach w pokojach zakwaterowania, a nie w częściach wspólnych lub wypoczywalniach;
- należy zapewnić dystans fizyczny między pacjentami wynoszący co najmniej 2 metry podczas treningu na urządzeniach, jak: cykloergometry, bieżnie, rotory, itp.;
- należy zapewnić dystans fizyczny między pacjentami podczas ćwiczeń grupowych i innych zajęć grupowych co najmniej 2 metry;
- należy zapewnić dystans fizyczny między pacjentami w innych pomieszczeniach wielostanowiskowych co najmniej 2 metry; odległości przypadające na jedną osobę w pomieszczeniach zabiegowych wielostanowiskowych mogą być mniejsze, jeżeli w pomieszczeniu zamontowane są odgrodzenia (np. przepierzenia lub ścianki);
- należy rozmieścić dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu na teren zakładu przyrodoleczniczego oraz przy wejściu na sale ćwiczeń grupowych i innych zajęć grupowych; przy dozownikach należy wywiesić instrukcję prawidłowej dezynfekcji rąk;
- należy zapewnić stały dostęp do mydła i ręczników jednorazowych w zbiorowych pomieszczeniach higienicznych; w pomieszczeniach tych należy wywiesić instrukcję prawidłowego mycia rąk;
- po każdym zabiegu należy zdezynfekować – zgodnie z procedurami wewnętrznymi – stanowisko zabiegowe i wszystkie przedmioty, z którymi pacjent miał kontakt w trakcie zabiegu – w tym wannę albo kozetkę, materace, przybory i przyrządy do ćwiczeń, głowice i inne elementy urządzeń zabiegowych;
- należy rozważyć stosowanie przez pacjentów w trakcie ćwiczeń indywidualnych i przyrządowych jednorazowych rękawiczek (np. foliowych) w celu dodatkowego zabezpieczenia uchwytów i rączek sprzętu do ćwiczeń;
- należy przeprowadzać mycie i dezynfekcję wszystkich powierzchni płaskich i często dotykanych w pomieszczeniach zabiegowych i ogólnodostępnych, jak: poczekalnie, wypoczywalnie oraz toalety (klamki, poręcze, uchwyty, kurki baterii, włączniki świateł, przyciski windy, siedziska, oparcia, ławki, leżaki, powierzchnie ekranów dotykowych, pojemniki na odpady) zgodnie z procedurami wewnętrznymi, wielokrotnie w ciągu dnia i za każdym razem, gdy się zauważy zabrudzenia;
- pomieszczenia zabiegowe nieklimatyzowane powinny być regularnie wietrzone.
- Procedury zapobiegawcze: postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u pacjenta lub u pracownika
- Wczesne rozpoznanie COVID-19, izolacja chorego i odpowiednia opieka nad pacjentem zakażonym mają zasadnicze znaczenie dla ograniczenia rozprzestrzeniania się zakażenia.
- Monitorowanie stanu zdrowia pacjentów:
- wskazane jest codzienne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów (w tym pomiary temperatury) pod kątem braku objawów infekcji (gorączki ≥38°C, kaszlu i duszności) i dokumentowane tej oceny w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta;
- w celu minimalizowania zakażeń krzyżowych należy dopuścić, w zastępstwie wykonywania pomiarów temperatury przez personel, samokontrolę temperatury ciała przez pacjenta i podawanie wyników samokontroli do wiadomości personelu – w tym celu każdy pacjent na czas pobytu w uzdrowisku powinien zaopatrzyć się w termometr do samokontroli temperatury;
- do realizacji zabiegów w danym dniu powinni być dopuszczani wyłącznie pacjenci zdrowi, bez objawów infekcji;
- wskazane jest obligatoryjne prewencyjne izolowanie pacjentów z objawami infekcji i postępowanie medyczne z tymi osobami adekwatne do stanu zdrowia.
- Monitorowanie stanu zdrowia pracowników:
- konieczne jest monitorowanie przez podmioty prowadzące ZLU, czy pracownicy medyczni realizujący świadczenia nie zostali objęci ograniczeniem w wykonywaniu pracy w wielu miejscach w związku z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w podmiocie leczniczym umieszczonym w wykazie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem (Dz. U. 2020 poz. 775);
- personel ZLU mając na uwadze ryzyko epidemiologiczne (ryzyko transmisji zakażeń) powinien unikać pracy w wielu miejscach (w szczególności w różnych podmiotach leczniczych);
- pracownicy medyczni oraz pozostali pracownicy ZLU zaangażowani w bezpośrednią lub pośrednią obsługę pacjentów powinni przed przystąpieniem do pracy składać codziennie oświadczenie o stanie zdrowia (tj. braku objawów takich jak gorączka, kaszel, katar, duszności, trudności w oddychaniu) oraz oświadczenie o braku kontaktu z osobami z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2); wzór oświadczenia pracownika – Załącznik nr 3;
- pracownicy medyczni oraz pozostali pracownicy ZLU zaangażowani w bezpośrednią lub pośrednią obsługę pacjentów powinni przed przystąpieniem do pracy codziennie dokonać samokontroli stanu zdrowia w postaci pomiaru temperatury ciała – wyniki pomiarów temperatury powinny być codziennie odnotowane przez pracownika w ww. oświadczeniu o stanie zdrowia; możliwe jest przeprowadzanie tej kontroli przez pracodawcę, za zgodą pracownika;
- pracownik z temperaturą powyżej 37,5°C lub objawami infekcji dróg oddechowych nie powinien zgłaszać się do pracy – pracownik, po powiadomieniu zakładu pracy o tym fakcie, powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ w celu ustalenia adekwatnego postępowania epidemiologicznego, diagnostycznego i leczniczego;
- należy natychmiast odizolować od pracy z pacjentami każdego pracownika wykazującego w trakcie pracy objawy infekcji układu oddechowego;
- należy nawiązać kontakt z pracownikiem z niewyjaśnioną nieobecnością w pracy w celu ustalenia jego stanu zdrowia w kontekście oceny ryzyka epidemiologicznego dla współpracowników i pacjentów, z którymi pracownik miał kontakt.
- Konieczne jest opracowanie przez podmiot prowadzący ZLU procedury szczegółowego postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na COVID-19 u pacjenta lub u pracownika.
- W każdym ZLU należy wyodrębnić i oznakować pokój przeznaczony do izolowania chorych (pacjentów lub pracowników) z objawami infekcji dróg oddechowych (z dostępem do toalety, wyposażony w środki ochrony osobistej oraz termometr i środki do dezynfekcji rąk), umożliwiający bezpieczne przebywanie pacjenta pod nadzorem lekarza i/lub pielęgniarki w oczekiwaniu na decyzje dotyczące dalszego postępowania.
- Wskazane jest opracowanie przez podmiot prowadzący ZLU procedury postępowania w przypadku konieczności zorganizowania w obiekcie ZLU kwarantanny w sytuacji podejrzenia albo potwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na COVID-19 u pacjenta lub u pracownika (procedura do wykorzystania: Załącznik nr 4 „Zasady przeprowadzania kwarantanny w obiektach uzdrowiskowych zlokalizowanych na terenie województwa dolnośląskiego dla osób z kontaktu / potencjalnego kontaktu / z osobami zakażonymi koronawirusem SARS–CoV-2” wraz z pozytywną opinią tych zasad wydaną przez DPWIS we Wrocławiu – Załącznik nr 5).
- Zapewnienie dostępu do badań diagnostycznych:
- konieczne jest zapewnienie możliwości wykonania przez zakład lecznictwa uzdrowiskowego w przypadkach uzasadnionych, na zlecenie lekarza uzdrowiskowego, testów genowych rRT-PCR w laboratoriach wpisanych do wykazu laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia i ustalenie zasad sfinansowania przez NFZ tego badania w przypadkach konieczności wykonania testu u pacjenta podlegającego powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, przebywającego na leczeniu w ZLU, niezależnie od formy finansowania lub współfinansowania pobytu (NFZ, ZUS, KRUS, PFRON, leczenie pełnopłatne);
- konieczne jest zapewnienie możliwości wykonania przez ZLU w przypadkach uzasadnionych, na zlecenie lekarza, testów genowych rRT-PCR u pracownika zakładu lecznictwa uzdrowiskowego i ustalenie zasad sfinansowania przez NFZ tego badania.